Seekord läksin taas üksinda ja algselt oli plaanis välja jõuda Mustamere äärde, kuid nagu ikka on mu hulkumised alati üks suur improvisatsioon, niisiis lõpuks jõudsin hoopis Sloveeniasse mis algselt ei olnud üldse plaanis. 25 päeva ja pea 7000 km.
Teed kui jõed
Teel võib juhtuda wypadki ja jälgida tuleb parklaäri

Kell oli hiline ja öömaja leidsin Baja Mare linnast suuremat sorti künka kõrvalt. Perenaine oli tore ja soovitas mul ajada Kolakas pansionaadi kohvikusse öömajale rauduste taha. Öömaja maksis 78 leud, sinna juurde võtsin ka kohalikku kardulast ja lammast. Praad oli võimas ja õlu kosutav. Seljataha oli jäänud 1786 km toredust. Head jaani!
Teel kohtab religiooni ja vahvaid motomatkajaid
kuid see tasus end ära – lõbus oli küll!
Teel olles võivad rändurite teed olla ühised
Õhtul saabusid tundmatud rändajad, kelleks olid Indrek ja Sille Haapsalust Suzuki DR Big ́i seljas. Istusime Lärmi bussi kõrval, maitsesime kohalikku õlut ja jagasime eelnevaid reisimuljeid, kuniks igaüks kotile puges.
Teel olles võib osa saada suurest võistlusest
Võistlejad pidid juba hommikul kuuest stardis olema mägedes. Meie otsisime paar punkti, kust hulljulged enduurotajad läbi läksid. Üleval mägedes oli pilves, pidama jäime 1500 m kõrgusel alt orust üle tee mäkkemineva tankimise vahepunkti juures. Algul ei olnud näha midagi, kuna ilm oli pilves, aga alt orust kostus mürinat ja varsti nägime ka esimest, üsna püstloodis mäest ülesrühkijat.
Hiljem läksime Indreku ja Sillega Transfagarasanul ́i teed otsima, mis on ka Top Gear ́i saates üheks parimaks teeks tunnistatud vaadete ja kurvide poolest. Varsti käänlesimegi kurvides ja serpentiinides üha ülespoole, vahelduvalt pilve sees ja väljas, kuniks jõudsime lumepiirini. Kahjuks oli sel õhtul pilvine ja täit aimu kõrgusest ei saanud, geps näitas kõrguseks pea 2100m, kuid tee ise oli meeletult vahva. Otsustasime teisele poole mäge minna ja sealt edasi Brasov ́i poole hoida, kus eestlanna Anu kodumajutust peab. Kuna aeg oli hiline, siis varsti vurasime kottpimedas allapoole. Tegin ettepaneku telk kuskil künka peal üles seada ja öö veeta. Indrek vaatas mind jahmunud näoga ja küsis, kas ma hull olen. Üllatuseks sain talt teada, et 60% Euroopa karudest, keda siin olla u 5000, pesitsevad Transilvaania mägedes ja nii mõnigi telkija on mesikäppade poolt nahka pandud või kenasti ära ehmatatud. Üksi olles oleks ma kindlasti mägedes telkinud. Vurasime edasi allapoole, ületades ka piraka betoonist veetammi, kuniks tekkisid ka esimesed külakesed. Ühes hotellis küsiti näo pealt 600 eeku, ei mingit tingimisruumi. Paar km edasi saime näo pealt 75 eeku täiesti normaalse ulualuse Dracula pansionaadis. Lasime mõned õlled ja tuttu me jäimegi.
Teel olles võib vahel end unustada looduseilu nautima
Hommik oli päikesepaisteline, valmistasime pansionaadi terrassil priimustega matkasööki. Samal ajal kui me seal vaaritasime, ilmus meie ümber kohalik koertegäng, keda oli kokku pea kümne ringis. Penid lösutasid varjus, vaadates kuidas me sööme. Julgemad tulid ka ligi, õnneks kurjad ei olnud, kuigi mõne lõust oli üsna hirmuäratav. Kõhud täis, suunasime esiotsad Brasov ́i poole. Rumeenia loodus on väga maagiline – kõrguvad mäed on kaetud metsadega, nende vahel voolavad jõed, pilved riivavad mäenukke, silm ja hing puhkab sellistes kohtades sõites. Niimoodi vaateid ahmides tegime peatuse ühes mäenõlval asuvas parklas, kust avanes alla orgu kaunis vaade külale. Hopsti oli kohal matsakas mutt juustukeraga ühes käes ja teises nuga, mis osava liigutusega juustust tükki lõikas meile maitseks. Juust oli huvitav, kuid mitte just mulle meelepärane. Edasi võttis mutt taskust 10-eurose ja hakkas midagi seletama. Lõpuks tuli välja, et ta tahtis teada, kas see on õige rahatäht. Oli selle saanud mustanahaliselt kodanikult ja arvas selle võlts olevat. Tunnistasin kupüüri õigeks ja põristasime edasi. Teed looklesid serpentiinides edasi mäkke. Kohati olid rekkad jalus ülesrühkimisel. Rekkamehed olid toredad ja vehkisid aknast käega, et kedagi ei ole vastu tulemas ja andke tuld nendest möödumaks. Enne Brasov ́it hakkas vahvasti sadama ja Anu pansioonadi leidsime mõningase otsimise peale üsna ligunenult. Kahjuks Anut ennast kohal ei olnud, kuid abikaasa Daniel võttis lahkesti meid vastu, olles õnnelik, et keegi tuli külla. Tal olla väga igav olnud. Maja ise oli korras ja vahvalt sisustatud erinevatest kultuuridest ja maailma otstest kokkukogutud kujude ja mööblitükkidega, kus nad ise käinud. Õhtul kutsus ta meid kaminaruumi kohalikku napsu Palincat mekkima, mis kodukootud ja ploomidest aetud. See 56-kraadine samakas maitses hästi. Hiljem astus Danieli türklasest sõber läbi. Õdus õhtu möödus toredas seltskonnas kitarri saatel rumeenia ja eestimaiseid lugusi lauldes.
Teel olles võib õnnetusi ette tulla
Kuna esimene katsetus Transfagarasanul ́i teed läbida oli pilves ja suurt midagi ei näinud, siis otsustasime uuesti proovida. Ilmateade lubas vähe paremat ilma ka. Kõigepealt aga läksime üht koobast otsima. Vurasime pisikestes külades mööda kruusa ja küsisime kohalikelt juhiseid. Paljud hobuvankrid olid transpordi osas külades konkureerimas Daciatega – neid leidus igal sammul ja eri aastakümmnetest. Veel hulkus suur hulk koertekampasid. Koobas ise asus mäenõlval ja minu rõõmuks ei olnud see turistikaks muudetud. Indrek ja Sille ei söandanud eriti koopa avarustega tutvust teha, kuid mina asusin koopa kaugemate nurkadega tutvust tegema pisikese taskulambiga. Lõpuks käisin kükakil, kuniks otsustasin edasi mitte minna. Jalgealune oli väga ebatasane ja suurt midagi ei näinud. Taskulampi kustutades valitses täielik pimedus, kaaslasi ei olnud ka kuulda. Selline mõnus kõhedus valitses. Koopast allaviiv tee oli tore kruusakas paljude juuksenõela kurvidega. Ühte sellisesse kurvi läksin liiga hoogsalt, mille tulemusena läksid mõlemad rattad libisema, õnneks jäin kuidagi püsti ja teeservast alla ei pudenenud, kust oleks kenake kukkumine olnud. Meie tõotatud mäe kohal oli küll veidike pilves, kuid parem kui eelmine kord. Sadade hullutavate kurvide järel olimegi tipus, sellist teed vist jääkski sõitma ☺. Õnneks pilves ei olnud väga ja saime avanenud vaadet nautida, kuid kahjuks otsustas Indreku ratas, et tema jääbki mäkke – nimelt purunes tal gaasitross rutska poolt. Olin küll paagikotti täiustanud trossiparanduskomplektiga, kuid kõik niplid olid suured, neid oli vaja väheke lihvida. Kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab ja nii leidsimegi vahvad töömehed pühapäeva õhtul ühes majakeses asjatamas. Relakaga sai nippel parajaks lihvitud ja sellega remont lõppes.
Vaaritasime süüa ja nautisime päikeseloojangut. Eemalt lähenes äikesepilv, mis oli ülevalt poolt vaadates omaette nähtus ja loomulikult tagasitee kulges äikesepilve suunas. Alla tulin vabajooksuga, mida jagus üle paarikümne km, ainult tuul vihisemas kõrvus. All sadas kõvasti ja oli täiesti kottpime, välja arvatud pikse ajal. Kohati oli vihm väga tugev ja nähtavus ka mitte just kiita. Mina sõitsin ees ja Indrek järgi. Paarkümmend km enne Brasov ́it, peale kurvi läbimist, ma enam Indreku esituld peeglist ei näinud. Alles enne kurvi see ju oli seal! Pöörasin ruttu tagasi, läbisin kurvi, ei kedagi! Pöörasin uuesti ringi ja siis nägin tuledevihus helkurvesti kurvi keskel kraavist välja ronimas. Nad olid kurvist otse sõitnud ja maandunud madalasse jõkke. Kahjuks ei läinud tee serv laugelt alla, vaid pea kahemeetrise astanguna, mis oli betoonist põhjaga. Sille jäi ratta alla ja Indrek lendas jõkke, õnneks mõlema luud olid terved, kuid ehmatus väga suur. Kohver oli pilbasteks, samuti esipiduriheebel ja lenks kõver. Tükk tegemist oli ratta kättesaamisega kraavist, kuna perv oli vihmast libe ja lögane. Kuidagi me ta igatahes kätte saime ja varsti soojendasime end Danieli juures ning tõdesime, et tegelikult oli väga õnnelik õnnetus. Danielile oli vahepeal rahvast juurde tulnud ja kes need muud ikka olid kui noored eestlased ☺. Daniel tõi Palincat ja nii möödus kõigele vaatamata taaskord üks vahva õhtu.
Teel olles kohtab sõbralikke inimesi
Kodinate pakkimine kõigil ja osadel kodutee rataste all, mina seadsin gepsu Ljubljana ́sse, kuhu oli nõksa üle 1000 km. Soovisime üksteisele hääd ja üksi ma jälle olingi. Ilm oli väga palav, tegin ühes külakeses peatuse. Üle tee asus miski baar, mille ees kohalikud isandad istusid. Isandad viipasid mind enda juurde ja läks suuremaks pärimiseks, et kes ja kust ja miks jne. Üks tegelane kostitas mind külma mulliveega ja nii me seal siis istusime kampas jälgides liiklust. Kui neil parasjagu tööd ei ole, siis nad passivad liiklust ja ootavad, et keegi avarii teeks, siis pidavat päev korda minema. Igaühel omad hobid, mis seal ikka. Rattad veeresid ja bensiin vähenes paagis ning olingi jälle sugulasrahval külas. Kohalikelt kuulsin, et siinkandis olid suured üleujutused, millest oli palju märke liivakottide ja kohati saviga kaetud teede näol. Üks alla orgu viiv tee oli veel vee all, vesi ulatus rattarummuni. Szeged ́i linnas avastasin, et tagarehv on kuidagi pehmevõitu. Lisasin õhku ja lootsin salamisi mitte ebameeldiva üllatuse osaliseks saada. Õhtuks maandusin pisikesse külla künka nõlval, motelliesine parkla oli saviga kaetud. Regasin end motelli sisse ja küsisin adminni käest, et kas süüa ka saab kusagilt. Adminn itsitas imelikult ja vastas, et siit sa küll süüa ei saa. Küsimuse peale kust saaks, itsitas ta jälle ja ütles, et võibolla kusagilt mujalt, aga tema ei tea, kust täpsemalt. Kuna mul oli kõht jube tühi ja oma toiduvarud otsas, läksingi siis kusagilt mujalt süüa otsima. Lõpuks leidsin pisikese bensuka, kust sain võileibu. Sealsedki töötajad olid samuti väheke imelikud, tea kas üleujutused muutsid nad sellisteks. Hiljem motelli kõrval lehtlas süües, jooksis hullunud hobune üsna ligidalt mööda, ise samal ajal puristades ja hirnudes õõvastavalt. Hobu tiirutas seal niimoodi pea tund aega ringi, kuniks mina kotile ära pugesin.
Teel olles kohtab vanu ning uusi tuttavaid
Ärkasin varakult koos päikesetõusuga ja läksin välja vähki toitma. Kolakas seisis eemal, natuke imelikus asendis, tagarehv täiesti tühi. Mis seals ikka, katkusin ratta alt ja hakkasin lohvi vahetama. Vahepeal tuli üks vana jalgrattaga ligi, kel samuti tagurehv töss. Pumpasin ka selle täis. Varsti oli uus lohv paigas ja päike juba kõrgel. Ljubljana ́sse oli nõks üle 500 km, tahtsin õhtuks 6-7 ajal kohal olla. Silindrid paukusid, sajad vaesed mutukad leidsid oma otsa Kolaka esiotsas kui juba olingi Horvaatia piiril. Seekord valvurid kanepit ei pakkunud ja mina ei hakanud küsima ka. Mõne aja pärast olin Sloveenia piiril ning Horvaatiaga selleks korraks kõik. Kuna kiirteid ma põlgan, siis sõitsin mööda pisemaid ja väiksemaid radu. Käänlesin-väänlesin ja põristasin mööda külateid, mis olid üllatavalt heas korras, kuniks olingi Ljubljana ́s. Garmin juhatas mind vaevata tuttava tütarlapse Marika antud aadressile. Marika oli tulnud siia õppima 2009. Aasta sügisel ja esialgselt plaanitud 4-st kuust sai aasta elamist Ljubljana ́s. Korteris, kus ta pesitses, elas veel kaks tütarlast. Üks neist sloveen Ana ja teine pool-serblanna-pool-sloveen Branka. Vahvad ja sõbralikud neiud! Ljubljana meenutas natuke Tartut. Kena vanalinn Ljublanica jõe kaldal, miniatuurne – paarsadatuhat elanikku. Olemas oma Supilinn ja Annelinn, väga kodune väike linnake vahvate baaride ja urgastega. Samuti ülikoolilinn, mistõttu palju noori tudengeid eri Euroopa maadest. Õhtul vurasime jalgratastega mööda baare ja urkaid, kuniks korterisse ära vajusime.
Teel olles kaob vahel ajataju
Ljubljana ́s peatusin kaks nädalat, kuigi esialgne plaan oli seal veeta kõige rohkem neli-viis päeva. Selle aja sees sai tsikliga Itaalias käidud, vallutada Sloveenia Julia alpe, seal ka telkida ning Bledi järves ujumas käidud. Suurem osa ajast vurasime ringi vana rimaka Hyundaiga, millel puudusid dokumendid. Sellega sai Itaalias ka ujumas käidud, õnneks politsei meid kinni ei pidanud. Ilma dokustaatideta oleks nalja saanud kinnipidamisel. Vahepeal katkusin Kolakal karpad maha, kuna jõudu enam ei olnud. Need olid mõnusalt sodi täis. Küünlad panin uued. Peale seda oli kohe teine minek. Üldse olin mures, kas koju jõuangi, kuna esialgne plaan oli trippida max 5000-5500 km. Ljubljana ́sse minek lisas ca 1500 lisa km-t. Veokett ja hammakad olid üsna otsakorral, samuti esirehv. Tutvusin paljude toredate inimestega ja nii mõnigi pidu oli üsna meeldejääv. Eriti üks neist kui 15-korruselise maja katusel keset linna erinevaid pille sai mängitud vahvate tegelastega. Kokku peeti mulle kolm ärasaatmispidu, aga äraminemishommikul ärgates mõtlesin, et tegelikult ju mul kodumaale nii kiiret ei ole J.
Kodutee
Ikkagi tuli aeg, kus pidin lahkuma. Eelmisel õhtul teised veel naljatasid, et niikuinii sa kuhugi ei lähe. Ja ega ei tahtnud minna ka, kuidagi armsaks sai see väike linnake. Kohalikud juurvilja ja saiakestemüüjad teadsid mind juba nägupidi ja hommikuti vahetasime ikka paar sõna. Aga aeg pressis tõsiselt peale ja pidin kiiresti Eestisse tagasi minema. Ärkasin hommikul viiest ja hakkasin asju pakkima. Kella seitsmeks olid kodinad koos ning soovisin tütarlastele hääd ja paremat. Kurisoole näitas Garmin üle 2200 km. Plaan oli see pisike ots jutti koju sõita. Muret tegid ainult kett ja tagumine hammakas, mis olid väga otsakorral. Varsti olingi Austrias, ühes linnakeses silmasin vahvat kunstiteost. Keegi tegelane oli kokku keevitanud ettejuhtuvast vanarauast üsna tõetruu tsikli ja sinna juhi koos seljakotiga. Natuke haukasin Slovakkiat ja endalegi üllatuseks olin äkki Tšehhi piiril ning varsti pirakas Poolas. Kett tegi nüüd juba väga imelikke kroginaid kiirendamisel. Sõitsin 300 km vahedega e. bensukast bensukasse. Vahepeal tegin ka pikemaid pause kehakinnitamiseks. Kella 2-3 öösel jõudsin Warsaw ́isse, mis oliüsna inimtühi. Peamiselt liikusid taksod. Algul sõitsin linnas viisakalt lubatud kiiruse piiril, kuid taksod tuhisesid must mööda kui postist. Seadsin siis kiiruse taksode järgi ja niimoodi 90-100-ga oligi Warsaw poole tunniga läbitud. Suund Augustow ́i peale kui tundsin, et unemees on mind kätte saanud. Leidsin pisikese külakese ja keerasin bussijaama Kolaka peale tunniks tuttu. Ärgates piidles mind üks mutt suure huviga. Dobze (Tere, toim.) peale tegi mutt ruttu minekut. Olin taas energiast tulvil, mootor kärgatas ja kõrvus kostis hää muusika. Augustow ́is tankisin ning keerasin kettipingutid täiesti põhja, kuid ega see suurt enam aidanud – kett oli täiesti välja veninud. Veel avastasin tagahammakal mõned hambadpuuduvat. Allesjäänud hambad olid otstest nii teravad,et kasuta naasklina. Koduni oli veel üle 800 km.
Muusika mängis, meel oli ergas ja varsti olingi Leedus – kodu käega katsuda.Esimeses Statoili bensukas tegin juttu eestlasest rekkamehega, kes kodu poolt tuli. Pärisin eelseisva ilmastiku kohta. Rekkajuht ütles, et ta pole ammu sellist vihma näinud kui see, millest ta mõni aeg tagasi läbi sõitis. Ja see veesein oli väga kaua kestnud. Ajasin siis vihmakombe selga ja mõtlesin, et kui hull see ikka saab olla. Umbes 3 0km pärast oli veider vaatepilt eespool. Maa peale oleks nagu valge pilv maandunud ja varsti olingi selle sees. Algas tõsine raju. Vihm peksis nii meeletult, et isegi läbi varustuse oli suuri piisku tunda. Visiir läks uduseks, lahti hoida ei saanud, kuna siis peksis vihm valusalt näkku. Tee ise nägi välja nagu jõgi, orienteerusin eessõitva rekka tagatulede järgi. Peeglitest nägin taga sõitva rekka tulesid, see muidugi ohutut pikivahet ei mõistnud hoida. Kukkumist ei tahtnud ette kujutadagi, see oleks lõppenud rekka rataste all kindlasti. Peatust ei tahtnud ka teha. Mõtlesin, kaua see ikka kestab ja sõidan sellest ruttu läbi. Minu kahjuks kestis see raju pea 80 km ning äkki, nagu võluväel, sõitsin seinast välja ning päike paistis jälle. Peeglitest nägin ainult halli ollust kaugenevat. Märkasin parklat ja keerasin sisse, ennast ja varustust kuivatama. Absoluutselt kõik oli läbimärg. Peesitasin seal niimoodi pea tund, kuni edasi vurasin. Kett oli vahepeal veel mõned hambad ära söönud ja allesjäänud olid nüüd jube kõverad. Kiirendada enam ei saanud, kuna siis haaras kett hammastest ja järas neid isuga. Peale Riiat peesitasin mere ääres paar tundi, puhkasin taguotsa ja käisin ujumas. Imestasin, et väsimust peal ei ole. Oldud lenksus ju pea 30 tundi. Merevesi värskendas rännumeest ja asusin viimaseid sadu km-d läbima. Lugematu arv töötaktide pärast olingi Iklas. Üle piiri veeresin üleviskava ketiga. Häädemeestes tegin peatuse, nagu alati kui piiri tagant tulen ja seegi kord, nagu juba traditsiooniks saanud, oli müüja väga tõreda olemisega. Tere tulemast kallile kodumaale tagasi kui väheke sarkastiline olla ☺.
Õde ja Argo helistasid vahepeal, et tulevad mulle vastu. Kohtusime Kobra bensukas. Kõigil oli hea meel jälle üksteist näha, kuid mul ei olnud nii hea meel näha tagumist hammakat. Pooled hambad olid oma teed läinud, allesjäänud olid kohutavalt kõverad. Kuna teised sõbrad peesitasid Pärispea poolsaarel, siis otsustasime Kurisoo asemel põhjarannikule sõita. Kett küll ragises ja viskas üle, kuid olin kindel, et selle lisa 160 km, mis Kurisoolt Pärispeale ja tagasi jääb, peab vastu. Ja pidaski! Sõbrad grillisid hoogsalt vorstikesi ja lasid õllel hea maitsta. Nautisin toredat seltskonda valgel suveööl ning meenutasin kui palju vahvaid seike ja toredaid inimesi kohtasin viimase kuu ja 7000 km jooksul. Esialgsest plaanist Musta mere äärde jõuda ei tulnud midagi välja, kuid see-eest sain uusi tuttavaid Ljubljana ́st, kellele järgnenud talvel juba häälega külla läksin ☺.